nabídka krmiv MACs MONO pro psy | MACs MONO pro kočky
MONOzdrojová krmiva
Novou významnou kategorií hromadně vyráběných krmiv se v posledních letech stala krmiva monozdrojová, s přehledným jednoduchým složením. Živočišná bílkovina – maso – pochází z jednoho zdroje, jednoho živočišného druhu. MONO krmiva postupně nahrazují generaci krmiv typu Allergy, Sensitive, Skin and Coat, Sensitive Stomach apod. Chovatelé i veterinární lékaři s nimi pracují v řešení stejné problematiky, tedy u alergických a obtížně krmitelných psů, ale používají je jako nástroj individuálně lépe volitelný, přesnější. (Stejná příčina může mít u různých jedinců různé projevy.)
Obtížně krmitelný pes
Stejně jako v lidské populaci roste i u psů počet těch, kteří špatně tráví nebo vůbec nesnášejí některé běžné složky potravy. Alergie a hypersenzitivity se v principu „léčí“ tím, že se pro psa vyhledá takové krmivo, které neobsahuje suroviny, které ho dráždí a poškozují. Na správně vybraném krmivu neobsahujícím, co pes nesnáší, pak může pes bez větších problémů prožít normální zdravý a dlouhý život, včetně sportovní a pracovní zátěže. Podmínkou, někdy těžko splnitelnou, je disciplína všech lidí okolo psa. Nikdo mu nesmí podat „běžné“ krmivo nebo pamlsek nebo dokonce odpady z lidského stolu a dietu porušit. Jinak se zase projeví některá ze široké škály možných potíží – záněty kůže, nezdravá srst, zvukovody, anální žlázky, zvracení, plynatost, průjmy a jiné chronické nebo opakované příznaky.
MONO zdrojové krmivo
Dá se charakterizovat jako kompletní krmivo, v němž jako zdroj všeho masa je použitý jen jeden druh jatečného zvířete. Nejobvyklejší monozdrojová krmiva jsou z jehněčího nebo kuřecího masa, pro jedince nejproblematičtější také z králičího, kachního, ale i třeba koňského masa a jiných. Vždy jen jeden druh. Zároveň i rostlinná složka bývá velmi přísně volena, obvykle jsou monozdrojová krmiva zároveň Grain Free (bez obilí, zároveň bezlepková), nebo bezlepková (z obilovin obsahují jen bezlepkovou rýži). Významně účinná a oblíbená jsou krmiva typu jedno maso a brambory. Podstatné je, že kompletní monozdrojové krmivo obsahuje vše potřebné pro normální kvalitní život psa, není potřebné nic dalšího doplňovat.
Suché, polovlhké nebo mokré
V MONO krmivech už je konečně dostatečný výběr i pro obtížné situace, kdy pes odmítá potravu a nebo je ho potřebné přesvědčit k většímu příjmu a zlepšení kondice (třeba po nemoci, před výstavou). Dá se tedy volit – kombinovat mezi klasickými suchými granulemi, měkčími SEMI-MOIST polovlhkými granulemi nebo přímo konzervami. Velký výběr MONO krmiv nacházíme v osvědčené řadě německých krmiv MACs. Zvláště u psů trpících zároveň nechutenstvím nebo prostě u psů mlsných je správná kombinace výhodou. Chovatelé ocení i v mimořádných situacích, například na závodech, na výletech v nezvyklém prostředí, kde i vzrušený pes konzervu přijme, ale granule si „nechá na zítra“.
Co řeší MONO zdrojové krmivo?
Se správně vybraným monozdrojovým krmivem dopřejeme plnohodnotný život i psovi, který by se stejnou diagnózou před pár desítkami let buď nepřežil vůbec, nebo by se potácel v dermatitidách a průjmech krátkým obtížným životem. A to navíc za celkem normální peníze, bez potřebné trvalé asistence veterinárního lékaře a bez agresívní léčby.
Systém a program, včetně pamlsků
Pro úspěch (ale i ekonomiku) krmení je potřeba s MONO krmivy pracovat systémově, porozumět celému programu od výrobce a vychovat k tomu všechny členy rodiny. Takový narušitel – typicky hodná sousedka s piškotky nebo babička s masem ze svého talíře – rozhodí v okamžiku, co jste týdny budovali. Proto u spolehlivého výrobce je v mono systému více forem krmiv, včetně bezpečných pamlsků. Zavedený systém osvědčených krmiv pro složitěji krmitelné psy má MACs, se svými suchými a semi-moist krmivy, širokým výběrem masových konzerv a dokonce i třemi druhy MONO pamlsků (kachna, králík, pstruh).
Etika chovu – přiznáváme poruchy
Desítky let přepočítáváme u čistokrevných psů zuby a vyřazujeme z chovu jedince, kterým jich chybí více, než stanovují nějaká klubová pravidla. Málokdy se zamýšlíme nad tím, jestli je snížení počtu zubů u zvířat chovaných po generace v zajetí jevem přirozeného vývoje, nebo jestli je to opravdová vada. Chovatelé z chybějících zubů a tím i ze zničeného snu o chovné způsobilosti jsou nešťastní. Zatímco „postiženém“ psovi je to z duše jedno, jemu to nevadí a v ničem to jeho život nepoškozuje.
Alergici a hypersenzitivní psi
Vedle toho už máme i několik generací psů, kteří mají nějakou výživovou potíž. Tu kupodivu chovatelsky nesledujeme vůbec. Víme, že některé psí rodiny vykazují i těžké intolerance a alergie na některé součásti krmiv, ale nevadí nám to při jejich zařazení do chovu. Zatím neděláme statistiku v plemenné knize a znamení v průkazu původu, v dokumentaci poradce chovu.
Žádejme ke štěněti informaci
Nový majitel štěněte by měl mít právo na informaci, zda rodiče štěněte musí žít na nějaké dietnější stravě. Když si koupím štěně, kterému nedorostou všechny zuby, je to mrzuté, než se s tím smířím. Pořídím-li si shodou okolností psa, který po celý svůj život musí být pod kontrolovanou dietou, je to každodenní problém. Také proto, že mi bude dlouho trvat, než vůbec zjistím, z čeho psovy opakované potíže pramení. A bude mne to u veterináře něco stát. Pravděpodobnost, že si pořídím výživově problematického jedince, s každou novou generací psů roste. Těch pravých (těžkých) alergiků a hypersenzitivů jsou zatím v populaci jen jednotky procent, ale počty narůstají. Uvádí se, že kromě „pravých“ alergiků má až 40% psí populace v některých obdobích života problémy s některými běžnými složkami krmiv.
MVDr. Zdeňka Dvořáková